Aangiftes voor collectieve rechten


Eens je werk publiek wordt gemaakt, kunnen er ontelbaar veel kopieën van gemaakt worden. Bij SOFAM kan je hiervoor wettelijke vergoedingen ontvangen, door aangifte te doen van de publicaties en televisie-uitzendingen van je werken.

Via mySOFAM kan je nu al je papieren en digitale publicaties en je televisie-uitzendingen aangeven. Omdat dit een nieuw portaal is, moet je je eerst even registreren. Alle leden hebben een e-mail ontvangen om dat proces vlot te laten verlopen. Laat ons weten indien je nog geen bericht hieromtrent hebt ontvangen.

Een introductievideo en een handleiding (onderaan deze pagina), kunnen je helpen om onmiddellijk van start te gaan.

Je kan aangifte doen van:

  • de publicaties van je werken op papier
  • de publicaties van je werken op digitale drager
  • de uitzendingen van je werken op de televisie

Publicaties op papier

Het gaat om publicaties van je werken in kranten, tijdschriften en magazines, boeken, wetenschappelijke publicaties en andere papieren dragers (brochures, posters, postkaarten, flyers, enz.).

Nieuwe leden kunnen hun op papier gepubliceerde werken tot 10 jaar terug aangeven. Leden die langer dan een jaar aangesloten zijn bij SOFAM kunnen dit tot 5 jaar terug.


Digitale publicaties

Digitale publicaties omvatten publicaties van werken op het internet (websites en sociale media) en andere digitale dragers (PDF, e-book, applicaties, videogames, DVD, Blu-Ray, enz.).

Nieuwe leden kunnen de digitale publicaties van hun werken tot 10 jaar terug aangeven. Leden die langer dan een jaar aangesloten zijn bij SOFAM mogen alleen nieuwe publicaties aangeven in het lopende jaar.

In de online aangiftemodule kan je ook je audiovisuele werken aangeven, die in 2024 gepubliceerd werden op het internet en op andere digitale dragers.

Op dit ogenblik is er geen collectieve vergoeding voorzien voor audiovisuele werken die op internet of andere digitale media zijn gepubliceerd, noch voor stilstaande beelden die zijn opgenomen in audiovisuele werken. Er zijn echter onderhandelingen gaande en we hopen dat deze vergoeding in de nabije toekomst mogelijk zal zijn. Ter voorbereiding bieden wij je al de mogelijkheid om deze soorten publicaties aan te geven, zodat je snel vergoed kan worden zodra de onderhandelingen succesvol worden  afgerond.


Uitzendingen op de televisie

Je kan aangifte doen van je werken, vaste beelden of audiovisuele werken, die uitgezonden worden op de televisie. Ze moeten zijn uitgezonden op de kanalen die beschikbaar zijn via de Belgische kabelmaatschappijen, om in aanmerking te komen.

Je kan werken aangeven die tot 3 jaar geleden op de televisie zijn uitgezonden.

Om de televisie-uitzendingen van je audiovisuele werken zo goed mogelijk te documenteren voor de uitbetaling van je rechten, willen we de cue sheets (collectieve aangiftes) van de betrokken programma's verzamelen. Wordt je werk uitgezonden op de televisie? Vraag je producent dan om ons elk jaar de cue sheets te bezorgen.


Vindt u niet het antwoord op uw vraag? Contacteer ons en wij antwoorden u zo spoedig mogelijk: info@sofam.be